Ιστορία του Ιεροσπουδαστηρίου

Το Ιεροσπουδαστήριο Κομοτηνής είναι Γυμνάσιο και Λύκειο.

Αποτελεί ένα θρησκευτικό σχολείο (κατ’ αντιστοιχία με τα Εκκλησιαστικά Χριστιανικά Σχολεία), του οποίου το Αναλυτικό πρόγραμμα Σπουδών περιλαμβάνει επιπλέον ώρες διδασκαλίας θρησκευτικών μαθημάτων για τους μαθητές της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης.

Είναι το ένα από τα δύο Ιεροσπουδαστήρια που λειτουργούν στην Ελλάδα. Το άλλο βρίσκεται στην Ξάνθη.

Βρίσκεται στο κέντρο της πόλης της Κομοτηνής. Προήλθε από τη συνένωση παλιών Μεντρεσέδων (Θρησκευτικών Ισλαμικών Σχολείων) της Κομοτηνής. Ιδρύθηκε το 1949-1951 στη θέση του Μεντρεσέ Σοφταλάρ.

Αρχικά η φοίτηση στο Ιεροσπουδαστήριο ήταν τριετής. Μετά από αρκετές αλλαγές το 1998 έγινε εξαετής και ισότιμη με τα δημόσια Γυμνάσια-Λύκεια.

Από το έτος 2000 άρχισαν να φοιτούν και κορίτσια. Στο Ιεροσπουδαστήριο εγγράφονται μαθητές από όλη τη Θράκη που ανήκουν στη Μουσουλμανική Μειονότητα και επιθυμούν να αποκτήσουν βασική εκπαίδευση σε σχέση με την Ισλαμική Θρησκεία, αλλά και να ακολουθήσουν οποιοδήποτε είδος σπουδών επιθυμούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (Θεωρητικών και Θετικών Επιστημών).

Περισσότερα για την ιστορία του Ιεροσπουδαστηρίου μπορείτε να διαβάσετε αν κατεβάσετε μια παρουσίαση της ιστορικής διαδρομής του Σχολείου σε PowerPoint (18MB).