Λίγα λόγια για τους κανόνες του Σχολείου

Βασικοί Κανόνες του Σχολείου μας

Το Μουσουλμανικό Ιεροσπουδαστήριο είναι σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσιο & Λύκειο) με έμφαση στις Θρησκευτικές Σπουδές.

Για το λόγο αυτό, ισχύουν απαρέγκλιτα όλοι οι κανόνες που ισχύουν σε όλα τα Δημόσια Γυμνάσια και Λύκεια της Ελλάδας, αλλά υπάρχουν και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τους γενικούς κανονισμούς.

Ένα σημαντικό χαρακτηριστικό του Σχολείου μας, είναι ότι λειτουργεί Κυριακή και όχι Παρασκευή, γιατί η Παρασκευή είναι για του Μουσουλμάνους μέρα αφιερωμένη στην προσευχή.

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό είναι ότι ο κανονισμός του Ιεροσπουδαστηρίου προβλέπει την καθημερινή προσευχή μεταξύ των ωρών μαθήματος.

Ένα τρίτο χαρακτηριστικό είναι η υποχρεωτική επιβολή της μαντίλας στα κορίτσια που φοιτούν στο Ιεροσπουδαστήριο, καθώς και η γενικότερη προσοχή στην περιβολή και συμπεριφορά των μαθητών.